НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ НА КЕШКЕКА И НАРОДНИТЕ УМЕНИЯ

2011

   Фестивалът се реализира в рамките на направление "Фестивали на традиционни храни, поминък и занаяти" по проект на Платформа АГОРА "Активни граждански общности чрез читалищата в България: втори етап", финансиран от Фондация "Америка за България".

Благодарение на усилената няколко месечна работа на организаторите от НЧ "Зора - 1903", с.Радилово, над 70 доброволци и със съдействието на Кметство Радилово и Община Пещера, двудневният фестивал бе посетен от над 2 300 души от приблизително 20 селища от цяла България. Събитието, привлече интереса на туристи, гости и участници посредством предварително разпространена информация и публикации в интернет пространството, радио и телевизионния ефир.

  Акцентът на фестивала както е видно и от името му бе митичното ястие - кешкек. Легендата достига до наши дни благодарение на баба Петра Минкова. Атрактивна възстановка на легендата бе възпроизведена на откритата сцена в центалния парк на селото.

   Традиционното за Радилово ястие се приготвя в огромни количества задължително от жени, когато се роди дете и преди сватба и при новородено, за да се раздаде на всички.

   Два поредни дни, всички можаха да видят на живо и да опитат от топлия кешкек, който от ранни зори над 20 радиловски доброволки бъркаха непрекъснато в продължение на 3 часа пред погледите на гостите. Казаните, от които излизаше омайна пара едвам успяха да нахранят местни хора, участници и гости.

 
   На откритата сцена се изявиха над 600 участника, които представиха характерни за техния край легенди, предания, обичаи и фолклор. Бяха организирани и подредени: Изложби-базар на традиционни ястия (15 населени места), земеделски продукти (6 участника от 3 населени места), художествени занаяти и картини (8 щанда).

Усмихнатите домакини на щандовете щедро споделяха автентични рецепти и поднасяха за дегустация от своите специалитети на гости и местни. Представени бяха традиционни за всяко от участващите 15 селища храни: Пещерски зелник, Бански тутманик, Испериховско гьозлеме, Капитан Димитриевски зелник, Огняновски леян боб, Главинчански айлязник, Алековски тепсикебап, Попинска баница, Варварска пита, Малоконарско лучено, Радневска баница, Росенска погача, Говедарски питки, Ковачески сладки, Розовски качамак. Непрекъснат бе потока от желаещи да опитат и "вносните" специалитети (корниш пасти, хляб за чай, кейк, английски кетчуп), представени на щанда на Великобритания от "новите радиловци" Ан и Дарън Норт, живеещи в селото. Те участваха също с фото табла, представящи "Традиционни ястия от Англия" и "Традициите на България".

   Следобяд на първия ден желаещите да се научат как се приготвят обредни хлябове и пити се включиха в работилницата, водена от майсторките Стоянка Манолева и Елена Гургуткова, които от години помагат в местната църква. Обредните хлябове и пити са част от бита на българина от векове. Тайните за приготвянето на петохлебие майсторките споделиха с желаещите да се научат между които се престраши и един господин. Част от православното богослужение петохлебието според християнските вярвания е спомен за чудото, което е извършил Исус Христос на брега на Галилейското море.

   С петохлебието се призовава Божествената благодат за плодородие и предпазване от глад. Определено по време на практическата част се вложи много енергия, усвоиха се нови умения и накрая всички участници в работилницата опитаха от топлите уханни тестени произведения на осмелилите се майстори.

   Следващата възможност за отнасяне и на материален спомен от фестивала бе ретро снимка в автентични костюми в музея, като за двата фестивални дни музея бе посетен от 200 души.

 
   С наближаването на вечерта дойде време и за "Песните на Радилово". Над 15 участника, някои от които далеч не с прекрасни гласови данни като местните певици, но с много желание и интерес към радиловските песни се включиха в уъркшопа. Разучени бяха няколко песни, сред които "Искале Рада", "Бяла Вела", "Слънцето трепти" и други, представляващи малка част от събраните през 1953 г. от Цветана Лупанова, основател на групата за автентичен фолклор към читалището. Естествено, вечерта приключи с хоро на площада, където местни и гости заедно отпразнуваха края на първия фестивален ден и си пожелаха същото хубаво време и за утрешния ден.

Вторият фестивален ден започна отново със суетене около четирите казана с кешкек, които до обяд се опразниха.

    Междувременно на сцената бяха представени старинни игри от Радилово: „Дай бабо огънче", „Гальо-Портальо", „Бъз пчеличка", „Котка" и „Вармачоляк". Децата и младежите се забавляваха, докато техните баби и дядовци си припомняха отминалите млади години. Щандовете бяха отрупани с вкусотии и пресни плодове.

   През вторият ден се откри работилницата "Тъкане на стан" в етнографската сбирка на музия, където бе отбелязано участието на второто английско семейство в селото - Сара и нейния съпруг, които бяха заинтригувани от характерната за радиловската черга шарка.

   И както е редно да завърши един фестивал това стана с народни хора и песни, които гостите усвоиха през двата фестивални дни.
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.