НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ НА КЕШКЕКА И НАРОДНИТЕ УМЕНИЯ

село Радилово

   Село Радилово се намира между двата града Пещера и Пазарджик. Отстои на 14 километра от областният град Пазарджик и на 5 километра от общинският град Пещера. Разположено е на един скат в полите на планината Родопи.

История

   Село Радилово има хилядолетна история.  В землището на селото изобилстват: древни могили, градища, стари пътища, друмове, стари черковища, гробници, много оръдия на труда  от камък, мед, бронз, желязо, монети и всякакви други произведения на човека, обитавал някога  нашите земи.

   Нашият край още от древността е бил кръстопът на много народи. Особено през средните векове, VІ и VІІ век, от тук са минали всички варварски племена, като само славяните са останали да живеят за постоянно. В нашето землище се е заселило славянското племе Драговичи. От древното тракийско население Беси и славяните Драговичи се е създал народ, чийто потомци сме  днес.

   Този народ е живеел на махали, като всяка махала е имала свое оброчище, а по късно, след приемане на християнството – черковище.

   Преди падане на България под османско владичество, Радилово е носило името на най-голямата махала – Войновска или Войново. Пръснатите махали не дали възможност на турците да се заселят в селото. Разгневените турци  го опожаряват. Част от населението се спасява в гората.

   Името Радилово селото дължи  на овчаря дядо Ради, преселник от Македония, който успял да обедини оцелялото местно население .

   По време на османското владичество Радилово е непокорно, за което отново бива опожарено. По време на Априлското въстание цялото население на Радилово взема активно участие. На 23 април 1876 година в селото пристига кървавото писмо от Каблешков и всички потеглят за Брацигово. На 25 април 1876 г. турците разбират, че  Радилово е въстанало и за трети път го опожаряват до основи.

  След потушаване на Априлското въстание, в България  пристига английската мисионерка лейди Емили Странгфорд. Решена да помогне на пострадалото население, тя събира средства и привлича като доброволци 4-малекари и 8 медицински сестри.  Построява 6 болници, едната от които е в Радилово. В Радиловската болницата остава да работи медецинската сестра София Неспач,   където и умира.

Днес постройката е превърната в музейна сбирка, съхраняваща цялата история на селото. Музейната сбирка разполага с три експозиции: обща история /съдържа археологически експонати и фото материали разкриващи историята на селото от древността до днес/; етнографска /съдържа предмети и носии, разкриващи бита и поминъка от края на IX и началото на XX век/ и делото на Лейди Странгфорд /съдържа фото материали и предмети от болницата в Радилово/.Всички експозиции са преведени на английски език. На площада на селото е поставена  указателна табела с информация за посещение. В  селото  са възстановени 4 параклиса: „Св. Атанасий”, „Св. Георги”, „Св. Никола” и „Възнесение Господне”. Интересна забележителност е уникалната църква ”Св. Теодор Тирон”. Издигнати са  6 паметника и 12 паметни плочи .

 

 

ПРИРОДА

 

    Една част от землището на селото попада в ЗЗ „Бесапарски ридове”, част от европейската екологична мрежа по Натура 2000, а другата в полите на Родопите. Голяма част от горския фонд е широколистен с вековни дървесни видове: дъб, габър, бук, леска, бор, клен, бряст, мъждрявка /ясен/, водногабер. Във високите си части над 1400 м надморска височина  е  иглолистен с дървесни видове: черен и бял бор, ела и смърч. 

   В землището на селото се срещат различни билко-лечебни растения: смрадлика, мащерка, риган, лайка, снежно кокиче /бабка/, жаблек, еньовче, жълтуга, здравец и др. Срещат се различни ядливи и отровни гъби. Най-често срещаните ядливи гъби са: сърненки, дъбова манатарка, чаладинка, печурка, пачи крак, пънчушка, масловка и гъба булка.

  Животинският свят е много разнообразен: чучулиги, славеи, дроздове, гърловици, врабци, чинки, белогъски, патици, гривак /див гълъб/, пъдпъдък, яребица, фазан, прелетни птици /лястовици, бял щъркел/, зайци, дива свиня, сърни, лисици, чакали таралежи, костенурки, раци, жаби, различни видове змии, дъждовници и др. По високите части се срещат  благороден елен, кафява мечка, орли, соколи, глухари, диви котки.

Поминък

 

   Почвите в землището на Радилово са глинести, песъчливи и кафяви, които позволяват отглеждането на лозя, житни култури, рози, тютюн, зеленчукови култури и овощни дървета.

   В миналото населението се е прехранвало с животновъдство, лозя и отглеждане на житни култури и рози, които не се нуждаели от допълнително напояване. Освен  земеделието е било  развито и занаятчийството: бъчварство, ковачество, обущарство, коларство, дърводелство и зидарство.

Радилово е от малкото селища, които още през 1990 година създават  Земеделска кооперация.  Нейната  цел е да извършва механизирани услуги на стопаните и  да отглежда земя предоставена под аренда от собствениците без възможност за стопанисване. Днес Земеделската кооперация отглежда житни култури /хлебна пшеница, ечемик и слънчоглед/ и лозя. Реколтата се изкупува от големите предприятия на хранителновкусовата промишленост и винпромите.  Тя е водеща в региона по производство и реализирана продукция. Частни земеделски производители отглеждат чушка капия, зеле, праз, царевица  и др. култури. Реколтата се продава на пазари в областта, зеленчуковата борса в село Огняново и директно от селото.   

   Двама земеделски производители от 2005 година отглеждат рози, а един малини.

   Животновъдството е най-слабият сектор в развитието на икономиката в селото. До 1990 година в Радилово  се отглеждат: овце, кози, крави, коне, прасета и птици, като постепенно по различни причини, стопаните се отказват да ги отглеждат. През последните години, предвид благоприятните климатични условия, се повиши интересът към пчеларството. Произведеният мед в Радилово се слави с отличното си качество на екологично чист продукт.

   На територията на селото работят предприятия: за ремонтиране на машини от леката промишленост, обувен цех, дърводелски цех, цехове за производство на дограма, сушилня за билки, които дават поминък на част от населението. Близкото разстояние  до двата града Пещера и Пазарджик дава възможност на  голяма част от населението да работи в частни фирми и предприятия. Процентът на безработните в Радилово е малък. Любителите на екологично чисти продукти с високо качество  могат да закупят директно от селото зеленчуци, мед, грозде, зърно, мляко, агнета, патици и билки.

 

Традиции

   Радилово попада в Пазарджишката фолклорна област с характерните си поминък, бит и традиции. От древността до днес са запазени песни, хора, легенди, обичаи и семейни празници.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.